Новости

Где купить на поезд билет онлайн

В наш век цифровых технологий и интернет-магазинов сайты, на которых возможно совершить покупку билетов онлайн просто необходимы. Они существенно облегчают жизнь людей, которые предпочитают поезд другим


Znakowanie w elektryce - oznaczenie fazy, zero, uziemienie w kolorze

  1. Kolor drutu pokaże jego cel.
  2. Wskazówki do listu
  3. Uziemienie: bezpieczeństwo zielono-żółte
  4. Przewód zerowy
  5. Faza: różne kolory
  6. Zaufaj, ale sprawdź

Praca z energią elektryczną jest regulowana przez specjalne „Zasady instalacji elektrycznych” (PUE). Tutaj Oznakowanie kolorami określonego drutu i kabla używanego w elektryce jest jasno określone. A ponieważ oznaczenie fazy i zerowe standardy dla całego okablowania.

Kolor drutu pokaże jego cel.

Elektryk otwiera skrzynkę przyłączeniową. I tam - kable są takie same, białe. Praca z nimi jest niezwykle trudna. Aby określić cel każdego z nich, musisz zmierzyć wszystkie wskaźniki za pomocą śrubokręt wskaźnikowy lub multimetr.

Aby określić cel każdego z nich, musisz zmierzyć wszystkie wskaźniki za pomocą   śrubokręt wskaźnikowy   lub multimetr

Przewody należy sprawdzać za pomocą śrubokręta wskaźnikowego lub multimetru

Oczywiste jest, że zabarwienie drutów znacznie ułatwia proces naprawy. Takie podejście zapewnia bezpieczeństwo pracy, sprawia, że ​​proces jest łatwiejszy i wygodniejszy. Ponadto elektryk spędza znacznie mniej czasu, koncentrując się na kolorach przewodów.

Do zorganizowania sieci elektrycznej w domu stosuje się trzy główne kable: fazowy, zerowy, uziemiający. Przy instalacji stosowane jest kolorowe oznaczenie na pu.

Pamiętaj, że nie jest trudne. Co więcej, zazwyczaj dla rozmieszczenia sieci elektrycznej w domu, używane są trzy główne kable: faza, zero, ziemia. Przy instalacji stosowane jest kolorowe oznaczenie na pu. Tak więc nie można pomylić celu określonego przewodu.

Zaznaczenie faz według koloru pomoże prawidłowo zawiesić żyrandol, podłącz wszelkie urządzenia elektryczne do sieci. Najbardziej oczywisty przykład z lampą. Jeśli pomylisz fazę i zero, podczas wymiany żarówki osoba otrzyma silny porażenie prądem. I odwrotnie. Gdy faza i zero, ich oznaczenie nie jest zmieszane, możesz dotknąć nawet płonącej lampy. Jest całkowicie bezpieczny. Przecież faza trafia do przełącznika, a zero trafia do lampy, neutralizując napięcie.

Wskazówki do listu

Na schematach okablowania przyjęto nie tylko kolor, ale także oznaczenia alfabetyczne. Najważniejsze - zapamiętanie trzech notacji. To jest l, n, pe w elektryce. Te napisy są również świetnymi wskazówkami dla kreatorów.

Te napisy są również świetnymi wskazówkami dla kreatorów

Kolor i symbole pomogą zrozumieć przewody

Oznaczenie l i nw elektryce jest stosowane w pobliżu zacisków przyłączeniowych . Są to pierwsze litery angielskich słów lub zwrotów oznaczające funkcję konkretnego drutu. Te proste symbole wskażą Ci, jak prawidłowo podłączyć urządzenie do sieci.

Należy zauważyć, że l i nw elektryce są notacjami uniwersalnymi. Są powszechnie akceptowane. Nie będzie więc problemów z łączeniem urządzeń, instrumentów, urządzeń zagranicznych producentów. A notacja l, n w elektryce powie ci, z którym przewodem się połączyć.

Uziemienie: bezpieczeństwo zielono-żółte

Przewód uziemiający lub ochronny to przede wszystkim bezpieczeństwo. A bezpieczeństwo w elektryce jest bardzo warte. Ten kabel służy jako zapasowy odtwarzacz. I wchodzi w grę tylko wtedy, gdy przerwana jest izolacja przewodu fazowego lub neutralnego. Mówiąc najprościej, bez uziemienia uszkodzone urządzenie uderzy osobę w momencie kontaktu, ale z uziemieniem nie będzie.

Dlatego teraz różne urządzenia gospodarstwa domowego, inne urządzenia są dostępne z kablem ochronnym. Uziemienie musi koniecznie mieć okablowanie w domu.

Przewody uziemiające zapewniają bezpieczeństwo elektryczności w domu

Uziemienie jest wskazane przez kombinację pe - w skrócie od frazy Protective Earthing. Czasami piszą słowo „ziemia”. Na wykresach kabel oznaczony graficznie może być oznaczony specjalnymi symbolami:

Na wykresach kabel oznaczony graficznie może być oznaczony specjalnymi symbolami:

Jeśli zdemontujesz oznaczenie koloru, to zgodnie z GOST R50462 do tego typu kabla używane są kolory żółto-zielone. W twardym pojedynczym rdzeniu drut jest koloru zielonego, przyciętego żółtym paskiem. W miękkim wielokolorowym kolorze żółtym jest używany jako kolor podstawowy. Podłużny pasek, przeciwnie, jest zielony. Istnieją niestandardowe opcje oznaczania kolorów dla związków ochronnych. W tym przypadku paski mają widok poprzeczny. Ponadto używane są tylko zielone kolory.

Często kabel uziemiający jest sparowany z neutralnym. Następnie niebieska ramka na końcach kabla jest dodawana do żółto-zielonej barwy. W tym przypadku skrót literowy - długopis.

Wideo: jak zrozumieć oznaczenie koloru prvod

Tak czy inaczej odpowiedź na pytanie, jaki kolor uziemienia w trójżyłowym przewodzie jest jednoznaczny. Zawsze powinieneś szukać zielono-żółtej kombinacji.

Uziemienie nie jest trudne do znalezienia w rozdzielnicy. Aby podłączyć go za pomocą specjalnego autobusu. W innych przypadkach kabel jest przymocowany do korpusu i metalowego panelu drzwi.

Przewód zerowy

Przewód zerowy lub, jak to się nazywa, przewód neutralny spełnia prostą, ale ważną funkcję. Równoważy obciążenie sieci, dostarczając napięcie 220 woltów na wyjściu. Eliminuje fazę ze skoków i zniekształceń, neutralizując je. Nic dziwnego, że jego symbolem jest litera n - utworzona z angielskiego słowa Neutral. Kombinacja symboli n, l w elektryce zawsze idzie w parze.

Kolor przewodu zerowego jest zawsze niebieski. Oczywiście istnieją odmiany - od ciemnoniebieskiego do błękitnego. Ale niebieski jest także niebieski w Afryce.

Zerowy przewodnik zawsze niebieskie światło

W panelu dystrybucyjnym wszystkie kable tego koloru są zgrupowane na jednej, zerowej magistrali z odpowiednim skrótem literowym. Gniazda posiadają również niezbędne oznaczenia.

Dlatego master nigdy nie pomyli się, gdzie podłączyć specjalny kontakt zerowy.

Takie oznakowanie, zasada działania dotyczy zarówno sieci jednofazowych, jak i trójfazowych.

Faza: różne kolory

To przez fazę przechodzi napięcie. Dlatego praca z tym typem kabla powinna być szczególnie ostrożna. Drut ten jest oznaczony literą lw elektryce, która jest skrótem słowa Linia. Sieć trójfazowa wykorzystuje następujące oznaczenie przewodów: l1, l2, l3. Czasami zamiast liczb używane są angielskie litery. Potem okazuje się la, lb, lc.

Potem okazuje się la, lb, lc

Oznaczenie koloru drutu

O oznaczeniu koloru faz można dużo mówić. Jedna rzecz jest jasna: przewód fazowy może mieć dowolny kolor inny niż żółty, zielony i niebieski. Jednak Rosja znalazła odpowiedź na pytanie, jaki kolor ma faza. Zgodnie z GOST R 50462-2009 zaleca się stosowanie koloru czarnego lub brązowego. Jednak ten standard jest tylko zaleceniem. A ponieważ producenci nie ograniczają się do pewnych ramek kolorów. Na przykład czerwony i biały są bardziej pospolite brązowe. Jasne kolory - różowy, turkusowy, pomarańczowy, fioletowy są również często obecne w zestawie. Uważa się, że jasne kolory chronią przed niebezpieczeństwem, przyciągają uwagę mistrza. Jednak napięcie nie żartuje.

Oznaczenie koloru fazy pomaga w sieciach wielofazowych. Kable z kilkoma fazami różnią się kolorem, co ułatwia pracę elektryka. Mimo to musisz z nimi ostrożnie pracować.

Zaufaj, ale sprawdź

Pomimo standardów i standardów państwowych, oznaczenia kolorami mogą nie zawsze odpowiadać przeznaczeniu określonego kabla. Dlatego lepiej sprawdzić poprawność oznakowania przed podłączeniem sprzętu. Przewód trójżyłowy najlepiej przetestować za pomocą multimetru. Urządzenie wskaże przewód fazowy i odpowiednio do zera.

Urządzenie wskaże przewód fazowy i odpowiednio do zera

Przed podłączeniem właściwego oznakowania lepiej sprawdzić za pomocą specjalnego sprzętu.

Ogólnie rzecz biorąc, często używany jest kabel trójżyłowy w elektryce. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się z nim pracować. Bardzo ważne jest obserwowanie i symetria kolorów. Kolor drutów w fazach musi być ściśle przestrzegany. Tylko przewodniki tego samego koloru powinny być ze sobą połączone . W przeciwnym razie nie można uniknąć problemów. Sprzęt może się zepsuć. Czarodzieje mogą szokować. Nieprawidłowo podłączone przewody mogą spowodować pożar. Aby tego uniknąć, stosuje się oznakowanie faz, kabli i terminali.

Copyright © ООО «Брат». Все права защищены. Тел.: 8 (495) 664-32-75